29.4.12

üks Raadi-käik

käisin vanades tuttavates paikades Narvamäe kandis. kirikule on uued tornikiivrid pandud, mis nüüd on valge pleki asemel vasksed, ristidki kullatud - ei saa öelda, sobib ilusamini küll, vähemasti vask. mulle, kes ma neid olen kümme aastat oma silmapõhjadesse kulutanud, tundub, et uued kõrvaltornid on nõksukese madalamad ja masajamad kui vanad; äkki on see vaid toonivahest tingitud silmapete, kes teab. 


kahju on aga sellest, et kiriku väravast ukseni kulgenud tihke elupuuallee on maha võetud, niigi tiheda liiklusega ristmiku ääres asuv kirikuesine on nüüd lage ja kõledavõitu. ei märganud tähele panna, kas kiriku varjus olnud eikuhugi viiv (taeva?)trepp on veel alles.


mäetõusul on endise vanakraamipoe (vahepeal veel lühikest aega kaltsukas) asemel nüüd pizzakoht - see on tore, kuidagi elusamaks muudab tolle tänavalõigu. kes veel ei tea - selles majas elas üliõpilasena Karl Ristikivi, enne kui ta Hermanni tänavale asus:


Alver ja Talvik aga elasid mingil ajal kaugemal Narva maanteel, Jänese tänava otsa juures - millalgi enne sõda ja sõja ajal (vaheldumisi Pühaste maakohaga). maja on üks vähestest, mis sealkandis sõjast purustamata jäi:


maja juurest läheb Surnuaia tänav, mille äärde nüüd hakatakse ehitama uut suurt ostukeskust, mis võib panna viimase põntsu neile väikestele veel sinnakanti alles jäänud poodidele (ma kardan, kas too Ristikivi pizzakohtki selle üle elab). ostukiriku lähimateks naabriteks saavad muistsed Tartu ülikooli teoloogid Theodosius Harnack (kuulsa protestantliku teoloogi Adolf von Harnacki isa, temale kuulub see rist), Friedrich David Lenz (sturm'n'drangi tegelase JMR Lenzi vend), kunagine ülikooli rektor Ewers jts:


sealsamas lähedal on aga kunagise juudi ning moslemi väikeste surnuaedade asemed. neisse maeti 19. sajandil. moslemi surnuaia kohta on teateid, et veel 1945-46 oli seal hauakive, nüüdseks pole märkigi. juudi surnuaed kolis sadakond aastat tagasi Jänese ja Roosi nurgale ning vanast kohast on säilinud vaid üks hauakivi.


ega seal muud midagi enam polegi, varem oli seal võsa, nüüd niisama songermaa ja vanade mujalt toodud hauakivide ja ristide prügimägi.

sic transit - sinust võib järele jääda vaid kivitahukas, nimekülg vastu maad, naabriks ämber, mis on ääreni täis kellegi poolt sinna kivistuma unustatud tsementi. saja meetri kaugusel tõstetakse ostukärust kraami autosse, et veel enne pimedat hubasesse koju jõuda.


aga muidu - teen ka omalt poolt reklaami 8. ja 9. mail toimuvatele mitte-Tartu rännakutele, mille täpsemaid teekondi võib lugeda Sven Vabari blogist.3 kommentaari:

margus kiis ütles ...

Raadi surnuaiaga toimub mingi jama, keegi ei jälgi, kuidas seal hauakohtadega tegutsetakse.

Aare Pilv ütles ...

mida sa silmas pead?

Aki ütles ...

Käisin ka vaatamas ja pildistamas. Masendav hoolimatus.